portfolio web templates

Welcome to Chopin Foundation of the United States, NW Council

The Northwest Council of the Chopin Foundation of the United States, an all-volunteer, 501(c)(3) non-profit arts organization, will continue the tradition of encouraging talented young American pianists to study and perform classical music, especially highlighting the music of Chopin.

About Us

The Northwest Council of the Chopin Foundation of the United States, an all-volunteer, 501(c)(3) non-profit arts organization will continue the tradition of encouraging talented young American pianists to study and perform classical music, especially highlighting the music of Chopin. We will primarily focus on the Seattle competition and furthering young local talent. The NW Chopin Foundation holds a yearly competition featuring the finest youth talent in Washington state. Each succeeding year, the Festival has grown to becoming one of the region's largest and well-known piano competitions. The very first meeting of The Northwest Chapter of the Chopin Foundation was held September 20, 2001 at the Women's University Club in Seattle, Washington. President Dr. Steven Lagerberg opened a meeting with eight other Chopin enthusiasts in attendance. Steven presented his vision for the Chopin Foundation which was, very simply, to showcase Chopin and his beautiful music.

CHOPIN FOUNDATION OF THE UNITED STATES, NORTHWEST COUNCIL

Dr. Steven Lagerberg, Founder
Dr. Adam Aleksander, President
Dr. Hanna Cyba, Vice President
Allan Park, Registrar
Judy Baker, Artistic Co-Director
Cathy Carpenter, Recording Secretary
Dr. Mary Chandler, Treasurer, Co-Artistic Director
Dr. Yelena Balabanova, Co-Artistic Director
Yunbo Cassady, Board Member
Conney Vernall, Board Member
Dr. Nino Merabishvili, Board Member
Dr. Vladimir Balabanov, Board Member
Victor Ro, Board Member, Legal Advisor
Christopher Moorhead, Webmaster
Alison Bell, Past President
Helen Belvin, Past President

Mobirise

National

Miami, Florida
Website
www.chopin.org
Directors
Agustin Anievas
Douglas C. Evans
Rosa-Rita Gonzalez
Renate Ryan

Advisory Board
Dr. Shelton G. Berg, Frost School of Music
Ron Losby, Steinway & Sons
Bonnie Barrett, Yamaha Artist Services
National Chopin Foundation Board
Maestro Krysztof Penderecki, Honorary Chairman
Blanka A. Rosenstiel, Founder/ President
Olga Melin, Vice President
Dr. James William Hipp, Treasurer
Rebecca Baez, Secretary
Jadwiga Gewert, Executive Director
Dr. Adam Aleksander, Artistic Advisor

Mobirise

Advisory Council
National & International

Agustin Anievas
Martha Argerich
Emanuel Ax
Jeffrey N. Babcock
John Bayless
Luiz Fernando Benedini
John Corigliano
Christopher T. Dunworth
Charles Dutoit
Nelson Freire
Bruno Leonardo Gelber
Gary Graffman
Horacio Gutierrez
Marta Istomin
Byron Janis
James Judd
Cyprien Katsaris
Zoltan Koscis
Jacob Lateiner
Garrick Ohlsson
Paloma O'Shea
Daniel Pollack
Maurizio Pollini
Abbey Simon
Michael Tilson Thomas
Charles Wadsworth
Susan Wadsworth
Krystian Zimerman

Mobirise

Regional Councils
San Francisco, California, Barboursville, Virginia

San Francisco, California
The San Francisco Council was organized in 1987. In 1995 the Council introduced the Chopin Competition for Young Pianists, which provides for young piano students an encouragement for following their artistic careers. To join Chopin Membership in the San Francisco area and to learn more about the Council’s activities please go to their web site www.chopinSF.org.

Barboursville, Virginia
The Virginia Council, located in Barboursville, has been officially incorporated as of September 2015. This chapter has been associated with of the Chopin Foundation and has held events for the past 12 Seasons. Please visit www.chopininbarboursville.org to learn more about the Council’s activities in Virginia.

Chopin NW Medalists

Mobirise

VIDEOS AVAILABLE HERE

DIVISION A: 8 YEARS AND YOUNGER
GOLD MEDAL: Vince Lee, Moxi Zhu
SILVER MEDAL: Sydney Cui, Jimmy Huang
BRONZE MEDAL: Dana Wang, Yihan Li
DIVISION B: 9-10 YEARS OF AGE
GOLD MEDAL: Audrey Cui, Leonardo Zhou, Enzo Zhao, David Gatien
SILVER MEDAL: Eli Antony, Seohwon (Ted) Yun, Joshua Kwan, Rebecca Li, Jingyan Ren, Isabel Kaempfer, Albert Zhang
DIVISION C: 11-12 YEARS OF AGE
GOLD MEDAL: Eunrae Kim, Ashley Zong, Ella Cho, William Wang, Courtney Tam
SILVER MEDAL: Melanie Yutong Liu, Naomi Elsing, Leslie Park, Benicia Zhu, Liam Krol, Kaitlyn Gia Lee, Jens Otterness
BRONZE MEDAL: Jeffrey Zhao, Jer-Shyan Chang
DIVISION D: 13-14 YEARS OF AGE
GOLD MEDAL: Minjae Kim, Earnest Wheelwright, Meredith Nam, Mia Chen, Daniel Jung, August Baik
SILVER MEDAL: Olivia Qi, Christina Hahn, Sarah Kuang, Ryan Chung, Hanjia Guo,  Ivory Wang, Stefan Chita, 
BRONZE MEDAL: Minoo Jang, Jerry Li
DIVISION E: 15-16 YEARS OF AGE
GOLD MEDAL: Noah Martinez, Ethan Sun, Nicole Wang, Adrian King
SILVER MEDAL: Sandy Huang
BRONZE MEDAL: Jeffery Zhang, Dora-Ziyan Chen, Jonathan Shu, Estella Xu
DIVISION F: 17-18 YEARS OF AGE
GOLD MEDAL: Anthony Sun
SILVER MEDAL: Andrea Liao
BRONZE MEDAL: Christopher Marley
DIVISION G: 19 YEARS AND OLDER
GOLD MEDAL: Caleb Winslow
SILVER MEDAL: Godwin Hong
DIVISION H: CONCERTO
GOLD MEDAL: Nicole Wang
GOLD ALTERNATE: Dora-Ziyan Chen
SILVER MEDAL: Hyun Yoon

Division A: Gold:
David Gatien, Emily Qi , Yuna Yamagami, Eli Antony
Division A Silver:
Amour Luo, Isabel Kaempfer, Dana Wang, Elaina Guan, Ila Lu, Jimmy Huang, Joshua Kwan, Julian Huang, Leonardo Zhou, Moxi Zhu, Natalie Gan, Stephanie Cheng
Division B Gold:
Nathaniel Zhang, Liam Krol, Ella Cho, Paul Wang, Corey Zhang, William Wang
Division B Silver:
Arthur Gong, Ashley Zong, Avery Pun, Brett Zhang, Chloe Woo, Corlan Costello, Grace Li, Harrison Li, Jeffrey Zhao, Jiaqi Chen, Kaitlyn Gia Lee, Kayla Suherman, Roxy Jones, Ruohan Huang, Todd Miao, Tyler Regala, Zixi Nan, Ye-Eun Hong
Division C Gold:
Stefan Chita, Lucas Tam, Constantina Tsang, Earnest Wheelwright, Ray Zhang
Division C Silver:
Adriana Patala, August Baik, Chloe Song, Christina Hahn, Elsie Liu, Elvin Li, Grace Wang, Haolin Cong, Hyun Yoon, Ian Schuler, Hyunjae Kim, James Huang, Jason Kim, Jeffrey Kwan, Zhirui Jerry Li, Katie Xiao, Kevin Luo, Meredith Nam, Minjae Kim, Nathan Yi, Minoo Jang, Olivia Qi, Rishitha Ravi, Ruslan Kim, Alison Tan
Division D Gold:
Claire Kim, Edward Zhang, Young Park, Jonathan Shu
Division D Silver:
Adrian King, Alan Ying, Andrew Shaw, Angela Hu, Connor Yoon, Daniel Chen, Daniella Tsang, Devian Shukla, Ellen Li, Jesse Morris, Jacqueline Loeliger, John Meneses, Julia Liu, Julia Schraml, Nathan Hu, Nicole Wang, Sherri Xu, Samuel Wang, Noah Kim, Sandy Huang
Division E Gold:
Janet Phang , Quennie Nguyen, Jiongmin (Owen) Wang, Karen Haining
Division E Silver:
Kevin Yip, Christopher Marley, Elise Winkler, Lily Bai, Paige Wiesinger, Anthony Sun
Division F Gold:
Reid Wolch
Division F Silver:
Britanee Wong, Eva Aw
Division G Concerto Gold:
Young Park, Benjamin Yu, Edward Zhang (alternate)
Division G Concerto Silver:
Alan Ying, Anna Wang, Quennie Nguyen, Jaelon Diloy-Mendoza, Hyun Yoon, Kelly Chen, Katie Shen, Michael Duan, Jaden Zhang

WATCH YOUTUBE VIDEOS (courtesy of Violet Nam Photography)

Division A Gold:
Emily Qi, Stephanie Cheng, Eunrae Kim
Division A Silver:
Nicholas Grote, Vivian Jiang, Enzo Zhao
Division A Bronze:
Dana Wang, David Gatien, Naomi Elsing, Lisa Gao, Leonardo Zhou, Skyla Yu, Moxi Zhu, Christina Zhuang , Eli Antony
Division B Gold:
Ethan Xie, Ray Zhang, William Wang
Division B Silver:
Earnest Wheelwright, Chloe Song, Haolin Cong
Division B Bronze:
Anna Melomed, Elaina Mergler, Christina Hahn, Ella Sumanaseni, Liam Krol, Jeffrey Zhao
Division C Gold:
Daniella Tsang, Young Park, Eashan Vagish
Division C Silver:
Lynnsean Young, Stefan Chita, Jerry Li
Division C Bronze:
Dora-Ziyan Chen, Daniel Jung, Benjamin Yu, Alan Ying
Daniel Zhang, Jeenah Gwak, Alison Tan
Division D Gold:
Jaden Zhang, Ethan Tan, Claire Ku
Division D Silver:
Edward Zhang, Nile Camai, Jonathan Shu
Division D Bronze:
Scott Fisher, Jr., Claire Kim, Christina Stepin, Jesse Morris, Zeke Taton, Steve Silverberg, Sherri Xu, Claire Jung
Division E Gold:
Owen Wang, Janet Phang, Shichu Liu
Division E Silver:
Deanna Han, Lily Bai, Megan Lu
Division E Bronze:
Connor Zhang, Kathering Kuang, Ivan Tarasenkov, Jonathon Lin, Dajeong Yoon, Sonya Ribner, Michael Duan
Division F Gold:
Luke Raffanti
Division F Silver:
Yimo Zhang Cicy Li
Division G Concerto Gold:
Edward Zhang
Division G Concerto Silver:
Deanna Han

WATCH YOUTUBE VIDEOS (courtesy of Opus 4 Studios)

Division A Gold:
Michelle Cao, Roxy Jones, Yuna Yamagami
Division A Silver:
Emily Qi, Nicholas Grote, Chiara Rogers, Kaitlyn Gia Lee, Eunrae Kim, David Gatien
Division B Gold:
Stephan Chita, Elsie Lu, Izabella Tu
Division B Silver:
Raymond Zhang, Alison Tan, Sarah Zong, Sarah Yang, Ella Sumanaseni, Earnest Wheelwright, Ivory Wang, Olivia Qi
Division C Gold:
Adrian King, Young Park, Eashan Vagish
Division C Silver:
Sanjay Akam, Sandy Huang, Nicole Yang, Jesse Morris, Daniella Tsang, Benjamin Yu, Daniel Chen
Division D Gold:
Emily Park, Janet Phang, Megan Lu
Division D Silver:
Andrea Liao, Allyson Lee, Emily Pan, Christopher Marley, Steve Silverberg, Connor Zhang, Kelly Chen
Division E Gold:
Caleb Ren, Shichu Liu, Kyran Park Adams
Division E Silver:
Annie Yang, Jonathon Lin, Christopher Huang, Robert Yee, Bryan Zhao
Division G Concerto Gold:
Stephen Binondo
Division G Concerto Silver:
Steve Silverberg

WATCH YOUTUBE VIDEOS (courtesy of Opus 4 Studios)

Division A Gold:
Andrew Gu, Constantina Tsang, David Gatien
Division A Silver:
Catherine Xie, Rachael Kim, Isabelle Yuan, Lucas Tang, Arthur Gong, Harrison Li
Division B Gold:
Daniel Jung, Mia Chen, Eashan Vagish
Division B Silver:
Young Park, Nicole Yang, Dora Ziyan Chen, Izabella Tu
Division C Gold:
Sandy Huang, Steve Silverberg, Edward Zhang
Division C Silver:
Jesse Morris, Ellen Li, Quennie Nguyen, Terri Ji, Nile Camai, Alex Zhang
Division D Gold:
Jonathan Staley, Elise Winkler, Kevin Yip
Division D Silver:
Millicent McFall, Andrew Ma, Solomon Kim, Emily Pan, Deanna Han,
Division E Gold:
Michelle Zheng, Alex Camai, William Huang
Division E Silver:
Max Randall, Tate Cohan, Vanessa Ma, Peter Preston, Alexander Lu
Division F Gold:
Soomi Sung
Division F Silver:
Jaesung Kim
Division G Concerto Gold:
Edward Zhang
Division G Concerto Silver:
Stephen Binondo

WATCH YOUTUBE VIDEOS (courtesy of Opus 4 Studios)

Division A Gold:
Constantina Tsang, Alison Tan, Catherine Chong
Division A Silver:
Andre Ye, Jerry Li, Mia Chen
Division B Gold:
Edward Zhang, Eashan Vagish, Adrian King
Division B Silver:
Daniel Chen, Dora-Ziyan Chen, Alex Zhang, Jaden Zhang, Daniella Tsang, Allyson Kim, Anna Wang, Paige Everling, Sandy Huang, Kaia Burgos, Nicole Yang, Jeremy Lin
Division C Gold:
Shannon Cassady, Bryan Zhao, Stephen Binondo
Division C Silver:
Andrew Ma, Mya King, Alex Camai, Emily Pan, Jenna Everard, Emily Kim, Ariel Stiber, Casey Sim, Lauren Yoon, Preston Lee
Division D Gold:
Andrew Barnwell, Christopher Son Richardson, Jason Dan
Division D Silver:
Val Wold, Micah Hollen, Kennadi Hawes
Division E Concerto Gold:
Christopher Son Richardson
Division E Concerto Silver:
Millicent McFall
Division F Gold:
Hyun Su Seo
Division F Silver:
Mari Okamoto, Chelsea Bloomberg

Mobirise

2014: CLAIRE HUANGCI

Sunday, February 23, 7:00PM, Kirkland Performance Center
Sponsored by The Rainier Group Inc, Sharon & Steven Lagerberg

Mobirise

2016, 2018: ERIC LU

Saturday, October 14, 2017
RESONANCE at SOMA
288 106th Ave NE Suite 203, Bellevue, WA, 98004

Saturday, July 7, 2018 at 7pm
Bellevue Presbyterian Church
1717 Bellevue Way NE Bellevue, WA 98004
Maestro Michael Miropolsky & Cascade Symphony Orchestra, Haeyoon Shin, Concert Cellist

Mobirise

2018: SERGEI BABAYAN

Sunday, December 9 at 5 PM – 8 PM
Bastyr University Chapel
14500 Juanita Dr NE, Kenmore, Washington 98028

Mobirise

2019: KEVIN KENNER

Sunday, February 24, 2019 at 2 PM - 5 PM
Resonance at SOMA TOWERS

Mobirise

Vignettes

by Steven Lagerberg

Dr. Steven Lagerberg is retired as a practicing physician from Kaiser Permanente and is the founder of the NW Council of the Chopin Foundation. Steven is the author of: Chopin's Heart: The Quest to Identify the Mysterious Illness of the World's Most Beloved Composer and Essays on Chopin. 
Copyright 2020-21. Steven Lagerberg. All rights reserved. No part of this publication may be reproduced, distributed, or transmitted in any form or by any means, including photocopying, recording, or other electronic or mechanical methods, without the prior written permission of the publisher. 

Support The Chopin Foundation of the United States

The Northwest Council of the Chopin Foundation of the United States, an all-volunteer, 501(c)(3) non-profit arts organization, will continue the tradition of encouraging talented young American pianists to study and perform classical music, especially highlighting the music of Chopin. Your donation is tax deductible and we would like to express our sincerest appreciation for your donation.

DIAMOND SUPPORTER: $ 2000 & up
Rainier Group, Inc., Alison & Skip Bell
Dr. & Mrs. Steven Lagerberg
George & Amy Tu
Dr. Adam Aleksander
Dr. Hanna Cyba

GOLD SUPPORTER: $ 1000-1999
Kurt Kolb
Allan Park
Dr. Yelena Balabanova
Dr. Vladimir Balabanov
Yunbo Cassady
Rob and Janet Coe

Nicole and Weiyou Cui

SILVER SUPPORTER: $500-999
Helen & David Belvin
Randall Jackson
Gourmet Music & Culture Club Foundation
Ni Liu
Tim & Cristelle Grote
Dr. Sasha Starcevich
Connor & Jaden Zhang
Conney Vernall
Ilene Garland
Christopher Moorhead

BRONZE SUPPORTER: $ 100-499
Ellen King
Daisy Tsang
Haiyuan & Mei Lu
Dr. Mary Chandler
Judy Baker
Bozena Checinska
Nino Meravishili
Piali Choudhury
Betty Tonglao
Cindy Zhang
Long Cheng
Namdeuk Kim
Kun Chen
Dr. Oksana Ezhokina
Teresa Zhu

DONATE

ADDRESS

FRIENDS & SPONSORS

Kennelly Keys Music
Violet N Photography
Orchestra Seattle
Cascade Symphony
Seattle Metropolitan Chamber Orchestra
Heritage Symphony
Classic Pianos
Opus4 Studios
Rainier Group